Co je to ten house sitting? A jak to funguje?

House sitting je hlídání domu a zvířat výměnou za ubytování zdarma

Termín house sitting (někdy se píše dohromady jako housesitting nebo house-sitting) by se dal hodně volně přeložit jako hlídání domu.

Funguje jako výměna mezi majiteli domů/bytů, kteří odjíždí na dovolenou a nechtějí nechat dům či byt prázdný, a cestovali, kteří se na daný čas k nim nastěhují a výměnou za ubytování zdarma se jim o dům postarají. Je to tzv. win-win situace pro obě strany – majitelé se nemusí obávat o svoji nemovitost (a často i domácí mazlíčky, viz dále) a “house sitteři” mohou tímto způsobem procestovat svět a neplatit za ubytování.

Existují dokonce už i servery, kde se můžete registrovat jako profesionální house sitter a za hlídání si účtovat nemalé peníze. Ty nejznámější house sittingové servery však fungují jako již zmíněná bezplatná výměna mezi oběma stranami a na tomto webu se budu věnovat house sittingu právě v tomto pojetí.

housesitting-finca-spain
House sittovat můžete v bytě v centru Londýna, na farmě nebo například na tradiční “fince” v Andaluzii

Ideální pro milovníky zvířat

Velice často potřebují majitelé kromě nemovitosti pohlídat i domácí mazlíčky, proto se někdy můžete potkat i s termínem “petsitting” nebo “pet-sitting” , případně “dog sitting”) – pokud tedy milujete zvířata, je housesitting přesně pro vás!

housesitting-pets-pool
Jdem se koupat? Aneb smečka stráží bazén

House sitting znamená i povinnosti

Pozor však na častou domněnku, že získáním house sittingu máte bydlení zdarma a máte leháro. House sitting s sebou nese i řadu povinností a je vždy na domluvě s majitelem, jaký budou mít rozsah – počínaje od pouhého bydlení v domě a udržování čistoty až po péči o několik domácích mazlíčků, velkou zahradu, která potřebuje denně zalévat, a bazén, který potřebuje vyčistit.

Majitelé také často požadují, aby house sitteři nenechávali dům či byt opuštěný přes noc, což je pochopitelné. Někteří však často kvůli závislým zvířatům dokonce nechtějí, abyste se vzdalovali na déle než 4 hodiny. To už je ovšem spíš extrém – vždy se na tyto věci ptejte majitelů dopředu…

zahraniceni
Z housesittera zahradníkem

 

Jak se stát house sitterem?

 1. Registrujte se na jednom z mezinárodních serverů

Největší server s nabídkami house sittingu (v srpnu 2024 měl více než 8 tisíc nabídek po celém světě) je TrustedHousesitters, který je také náš nejoblíbenější. Získali jsme přes něj 8 sitů, z toho dva jako rodina s dítětem, a máme jen pozitivní zkušenosti. Nově také nabízí garanci získání situ – pokud napíšete na 5 nabídek a žádnou do 14 dní od poslední aplikace nezískáte, vrátí vám celou cenu za členství. S kódem “JAKNA25” můžete navíc přes tento odkaz získat slevu 25% na roční členství.  House sittingových serverů ale dnes existuje mnohem víc. My jsme jich osobně vyzkoušeli 5 a popsali jsme je spolu s pár dalšími v článku Detailní srovnání house sittingových serverů.

2. Vyplňte si profil house sittera

Jakmile se registrujete, přichází na řadu kritická část – vyplnění profilu a nahrání fotek. Na některých serverech je profil rovnou rozčleněný do sekcí s otázkami, například proč chcete být house sitterem apod., někde vám dají volnou ruku. Liší se také v tom, zda můžete nahrát video, externí reference apod. Jak napsat super profil najdete v článku Profil house sittera.

3. Reagujte na nabídky

Jakmile máte vyplněný profil, můžete začít sledovat nabídky a reagovat na ně. Určitě si nezapomeňte nastavit i e-mailové upomínky nebo upomínky v aplikaci a vězte, že rychlost reakce je klíčová – některé nabídky jsou stažené do 24 hodin!

Zformulování odpovědi na nabídku house sittingu trochu připomíná psaní průvodního dopisu do zaměstnání a zhruba tak byste k tomu měli přistupovat – majitelé domu vám nabízí “zaměstnání” ve formě hlídání jejich domu/bytu a případně starosti o domácí mazlíčky, vy je svou “kvalifikací” a motivací musíte přesvědčit, že jste ti praví.

Co fungovalo při odpovídání nám jsme popsali v tomto článku.

4. Video pohovor

Pokud vaše odpověď majitele zaujala, pozvou vás ve většině případů ještě na video “pohovor” po Skypu/Whatsappu/Messengeru, aby si mohli udělat jasnější obrázek a finálně se rozhodnout, zda jste pro ně ti praví. Ani tuto část nepodceňujte a připravte si na majitele relevantní otázky – jaké budete mít povinnosti? Kdo bude platit za energie? Mají domácí mazlíčci nějaké speciální potřeby? Je důležité sladit vzájemná očekávání už v této fázi, aby jedna ze stran nebyla během situ nepříjemně překvapená.

Naše zkušenosti s house sittingem – a jde house sittovat i s dětmi?

Naše zkušenosti s house sittingem jsou naštěstí zatím pouze pozitivní, a to jsme již absolvovali 14 house sitů (ve Španělsku, ve Švýcarsku, v Kostarice,  Guatemale, Mexiku a celkem pět měsíců také v Austrálii a na Novém Zélandu). Vždy jsme si s majiteli před house sitem volali a dvakrát jsme house sit i odmítli – jednou kvůli nestabilní politické situaci na Filipínách, a jednou jsme z majitele neměli zkrátka dobrý pocit. House sittovali jsme zatím vždy jako pár, v době aktualizace tohoto článku se chystáme na první house sitting jako rodina s dětmi (resp. jedním dítětem). Pokud by někoho zajímaly následné zkušenosti, napište mi, zkusím poté něco sepsat, ale dle profilů např. na TrustedHouseSitters je house sitterů s dětmi celá řada. Mají na to dokonce i filtr na “family-friendly” sity. Často se jedná o majitele, kteří mají také sami děti,  takže vám (po domluvě) odpadne nutnost vozit si z domova celý hračkový arzenál :).

Jsem majitel a chci si najít house sittera

Zaujala vás myšlenka nedávat při příští dovolené Bena do psího hotelu a kočku svěřovat babičce? Pokud jste na opačné straně barikády, máte to samozřejmě mnohem jednodušší.

Pokud umíte anglicky, stačí se opět zaregistrovat na jednom z house sittingových serverů, vložit nabídku a čekat, až se mezi odpověďmi objeví vhodný kandidát. I vy byste měli mít předem ujasněné požadavky a očekávání, aby house sitteři přesně věděli, co od nich budete vyžadovat.

Scroll to Top