Začínáme s house sittingem: Vyplňování profilu

Majitelé budou váš profil zkoumat pod drobnohledem.
Jak ho vyplnit tak, aby zaujal?

Vyplnění profilu je po registraci na jednom z house sittingových serverů druhým krokem k získání vysněného house situ. Tuto část se nevyplatí podceňovat – s odfláknutým profilem vám k úspěchu nepomůže ani ta nejlépe napsaná aplikace. Pokud budete mít navíc profil hodně zajímavý, může se stát, že vás majitelé budou sami kontaktovat s nabídkami.

Některé servery vás u vyplňování profilu navádějí otázkami, někde vám dají volnou ruku. V tomto článku budu popisovat strukturu profilu u největšího z nich, TrustedHousesitters. Uvedené informace se vám však budou hodit i jinde.

STRUKTURA PROFILU U TRUSTEDHOUSESITTERS:

R

Základní informace o vás

R

Důvody, proč chcete house sittovat

R

Co můžete majitelům nabídnout, zkušenosti

R

Externí reference

R

Doprovodné fotky, případně video

Náš vyplněný profil si můžete prohlédnout tady.

PŘEDSTAVENÍ


V úvodním odstavci přibližte majitelům svou osobnost, vztah ke zvířatům a životní styl.

Jednotlivec, pár, nebo rodina? 

Zda budete house sittovat sami, v páru, nebo celá rodina hraje z pohledu majitele velkou roli. Cestujete-li v páru, máte výhodu: mnoho majitelů páry preferuje, protože se mohou podělit o povinnosti i navzájem zabavit. Budete-li tedy house sittovat společně, rozhodně se registrujte jako pár, ačkoli jinak si každý lpíte na vlastní nezávislosti.

Pokud cestujete sám/sama, zdůrazněte naopak v profilu vaši samostatnost. Dejte jasně najevo, že vám zaprvé nevadí samota, která je často s house sittingem spojená, a že jste připraveni zastat veškeré povinnosti ze situ vyplývající.

House sitting s dětmi? Jde to!

I rodina s dětmi se může stát velmi úspěšnými house sittery! Zvířecí kámoši nebudou mít nouzi o projevy lásky a rodiče budou mít pomocníky na domácí práce. Někteří majitelé navíc sami mají děti a jejich zvířata jsou potom na přítomnost malých uličníků zvyklá. Pokud vás zajímá, jak vypadají profily rodin, co house sittují s dětmi, mrkněte na konec článku.

Váš vztah ke zvířatům

Jelikož většina house sitů zahrnuje i péči o domácí mazlíčky, je house sitting ideální především pro milovníky zvířat. Ve svém profilu tedy svému vztahu ke zvířatům věnujte velkou pozornost a rozepište se. Jaké jsou vaše oblíbené rasy psů/koček a proč? Vlastníte sami nějaká zvířata, nebo si je naopak kvůli cestování zatím nemůžete dovolit a díky house sittingu si je můžete alespoň na čas “užít”? Pokud jste opravdu milovníkem zvířat a nechcete se tak profilovat jen kvůli house sittingu (což rozhodně není dobrý nápad…), měli byste to promítnout nejen do této úvodní části, ale i dále v důvodech pro house sitting a především v sekci zkušeností.

Koníčky, povolání, životní styl

Zamyslete se nad tím, co vás dělá tím, kým jste. Je to vaše povolání, koníčky nebo styl života? A může něco z toho být pro vás konkurenční výhoda?

Jakákoli dovednost, ze které mohou profitovat majitelé domu či zvířat, stojí za zmínku – a nejen pokud se tím živíte, ale i jen pokud je to váš koníček. Majitel rozlehlé zahrady, co připomíná džungli, dá určitě přednost někomu, kdo se považuje za hobby zahradníka a rýpání v hlíně je pro něj relax. Čím dál tíme více majitelů také hledá house sittery, kterým by nevadila výpomoc se správou AirBnB, které majitelé mají například na stejném pozemku. Pokud tedy u sebe doma pronajímáte pokoj, můžete zmínit zkušenosti s komunikací s hosty. Plusové body vám vynese i digitální nomádství/práce na dálku, které je pro majitele zárukou toho, že se pravděpodobně budete v domě zdržovat více než tradiční cestovatel toužící po památkách.

I váš životní styl je ale důležitý – majitelé, co jsou vegetariáni, budou preferovat také vegetariány apod.

PROČ CHCETE HOUSE SITTOVAT


Nápověda – protože to znamená bydlení zdarma není ta nejlepší odpověď! Jak už bylo zmíněno, house sitting je ideální především pro milovníky zvířat, kteří si opravdu užívají společnosti chlupatých kámošů. Dále vám dává možnost žít víc jako místní (nebo minimálně jako expat) a poznat, jiný styl života.

 

We have a love of both travel and animals. House sitting allows us to combine those passions and gives us a good idea of what it’s like to live in different places around the world, rather than just from a tourist perspective.

Clive (61) & Alice (59), House sitteři z UK

House sitting is the best way to meld into a culture, reassure neighbors that a house isn’t sitting empty, and experience a culture at the neighborhood level…an experience that is not possible from the vantage of a hotel!

Sandra (65+), house sitterka z USA

ZKUŠENOSTI A CO MŮŽETE NABÍDNOUT


I pokud jste ještě nikdy oficiálně “nehousesittovali”, můžete v této sekci uvést jiné relevantní zkušenosti z minulosti.

Hlídali jste známým byt, venčili jim pejska nebo chodili krmit kočku? Máte vlastní zahrádku nebo chalupu, kde zastanete veškeré opravy? Pokud to s house sittingem myslíte vážně, zkuste si zkušenosti a reference budovat už z Čech. Poptejte se ve přátel a vyzkoušejte si house sitting nanečisto.

House sitting v ČR – hledejte/nabízejte i na Facebooku!

Můžete se také podívat do skupiny Housesitting v ČR, zda někdo neshání house sittera přímo ve vašem okolí. A pokud sami potřebujete pohlídat byt a domácí mazlíčky, dejte podobnou příležitost někomu jinému – poznáte tak proces i z druhé strany a lépe se vcítíte do kůže majitele.

A co externí reference?


Na potvrzení vašich zkušeností pak slouží i externí reference. U TrustedHousesitters si je můžete vyžádat přes uživatelské rozhraní v sekci Verifications. (Tam si zároveň rozhodně doplňte i ostatní požadavky na minimálně “Basic” level of Verification -pro majitele je to zárukou, že máte platnou e-mailovou adresu, telefon a že je za vás někdo ochotný se zaručit.) Takto získané reference můžete poté využít i na dalších serverech – u HouseCarers i MindMyHouse můžete externí reference nahrávat bez omezení, pro zvýšení důvěryhodnosti můžete požádat autora reference o svolení s uvedením kontaktu. 

Výpis z rejstříku trestů

V nastavení profilu je i sekce týkající se výpisu z rejstříku trestů. Jedná se jen o Yes/No zaškrtávací kolonku, nahrát ho nemusíte, ale to neznamená, že ho po vás někteří hodně úzkostní majitelé nebudou vyžadovat (ačkoli je sporné, jak moc jim bude v češtině platný…). Určitě je tedy dobré si ho vyřídit. Stačí zajít na jakoukoli pobočku CzechPointu a po zaplacení poplatku máte na počkání výpis v ruce. Pokud vlastníte datovou schránku, je to dokonce ještě jednodušší – výpis si můžete vyklikat z teplat domova. Jak na to, najdete popsané zde. Pokud chcete mít vaši bezúhonnost ověřenou oficiálně, TrustedHousesitters nabízí v rámci pokročilého levelu verifikace i tuto možnost.

FOTKY, PŘÍPADNĚ VIDEO


Fotky vyberte takové, které dobře doplňují informace ve vašem profilu. Samozřejmě nesmí chybět fotky se zvířecími mazlíčky, hlavní profilová fotka však má představovat hlavně vás, takže tam klidně nechte jen fotku obličeje, kde působíte sympaticky.

Druhou kategorii fotek TrustedHouseSitters nazývají “Me and my interests”. Asi je zřejmé, že fotky z pravidelných pátečních flámů není úplně vhodné nahrávat :), ale ostatní koníčky jen přiblíží vaši osobnost majiteli a třeba si vás na základě toho vybere.

TrustedHousesitters sittery vyzývají i nahrání videa – my ho zatím na profilu nemáme a nevypadá to, že by nám to nějak škodilo.  Ale pokud se na to cítíte, může vám video pravděpodobně jen pomoci.