Co je house sitting a jak to funguje?

Hlídání domu a domácích mazlíčku výměnou za ubytování zdarma – to je house sitting.

Termín house sitting (někdy se píše dohromady jako housesitting nebo house-sitting) pochází z angličtiny a dal by se hodně volně přeložit jako hlídání domu.

Funguje jako výměna mezi majiteli domů/bytů, kteří odjíždí na dovolenou a nechtějí nechat dům či byt prázdný, a cestovali, kteří se na daný čas k nim nastěhují a výměnou za ubytování zdarma se jim o dům postarají. Je to tzv. win-win situace pro obě strany – majitelé se nemusí obávat o svoji nemovitost (a často i domácí mazlíčky, viz dále) a “house sitteři” mohou tímto způsobem procestovat svět a neplatit za ubytování.

Existují dokonce už i servery, kde se můžete registrovat jako profesionální house sitter a za hlídání si účtovat nemalé peníze. Ty nejznámější house sittingové servery (TrustedHousesitters, HouseCarers nebo MindMyHouse) však fungují jako již zmíněná bezplatná výměna mezi oběma stranami a na tomto webu se budu věnovat house sittingu právě v tomto pojetí.

housesitting-finca-spain

House sittovat můžete v bytě v centru Londýna, na farmě nebo například na tradiční “fince” v Andaluzii

Ideální pro milovníky zvířat

Velice často potřebují majitelé kromě nemovitosti pohlídat i domácí mazlíčky, proto se někdy můžete potkat i s termínem “petsitting” nebo “pet-sitting” , případně “dog sitting”) – pokud tedy milujete zvířata, je housesitting přesně pro vás!

housesitting-pets-pool

Jdem se koupat? Aneb smečka stráží bazén

House sitting znamená i povinnosti

Pozor však na častou domněnku, že získáním house sittingu máte bydlení zdarma a máte leháro. House sitting s sebou nese i řadu povinností a je vždy na domluvě s majitelem, jaký budou mít rozsah – počínaje od pouhého bydlení v domě a udržování čistoty až po péči o několik domácích mazlíčků, velkou zahradu, která potřebuje denně zalévat, a bazén, který potřebuje vyčistit.

Majitelé také často požadují, aby house sitteři nenechávali dům či byt opuštěný přes noc, což je pochopitelné. Někteří však často kvůli závislým zvířatům dokonce nechtějí, abyste se vzdalovali na déle než 4 hodiny. To už je ovšem spíš extrém – vždy se na tyto věci ptejte majitelů dopředu…

 

zahraniceni

Z housesittera zahradníkem


Jak se stát house sitterem?

1. Registrujte se na jednom z mezinárodních serverů

Nejznámějším z nich je rozhodně TrustedHousesitters a hned v závěsu se drží HouseCarers, ale existuje jich mnohem víc.
Koukněte na Detailní srovnání house sittingových serverů

2. Vyplňte si profil house sittera

Jakmile se registrujete, přichází na řadu kritická část – vyplnění profilu a nahrání fotek. Na některých serverech je profil rovnou rozčleněný do sekcí s otázkami, například proč chcete být house sitterem apod., někde vám dají volnou ruku. Liší se také v tom, zda můžete nahrát video, externí reference apod. Jak napsat super profil najdete v článku Profil house sittera

3. Reagujte na nabídky

Jakmile máte vyplněný profil, můžete začít sledovat nabídky a reagovat na ně. Určitě si nezapomeňte nastavit i e-mailové upomínky a vězte, že rychlost reakce je klíčová – některé nabídky jsou stažené do 24 hodin!

Zformulování odpovědi na nabídku house sittingu trochu připomíná psaní průvodního dopisu do zaměstnání a zhruba tak byste k tomu měli přistupovat – majitelé domu vám nabízí “zaměstnání” ve formě hlídání jejich domu/bytu a případně starosti o domácí mazlíčky, vy je svou “kvalifikací” a motivací musíte přesvědčit, že jste ti praví.

Co fungovalo při odpovídání nám jsme popsali v tomto článku.

4. Skype pohovor

Pokud vaše odpověď majitele zaujala, pozvou vás ve většině případů ještě na “pohovor” po Skypu, aby si mohli udělat jasnější obrázek a finálně se rozhodnout, zda jste pro ně ti praví. Ani tuto část nepodceňujte a připravte si na majitele relevantní otázky – jaké budete mít povinnosti? Kdo bude platit za energie? Mají domácí mazlíčci nějaké speciální potřeby? Je důležité sladit vzájemná očekávání už v této fázi, aby jedna ze stran nebyla během situ nepříjemně překvapená. 

Jsem majitel a chci si najít house sittera

Zaujala vás myšlenka nedávat při příští dovolené Bena do psího hotelu a kočku svěřovat babičce? Pokud jste na opačné straně barikády, máte to samozřejmě mnohem jednodušší.

Pokud umíte anglicky, stačí se opět zaregistrovat na jednom z house sittingových serverů (pro majitele je registrace až na vyjímku zdarma!), vložit nabídku a čekat, až se mezi odpověďmi objeví vhodný kandidát. I vy byste měli mít předem ujasněné požadavky a očekávání, aby house sitteři přesně věděli, co od nich budete vyžadovat.